„POMIĘDZY TYM, CO LUDZKIE” – WYSTAWA PRAC UCZNIÓW I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W WAŁBRZYCHU

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
26-03-2025

04-05-2025
26-03-2025, 17:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „POMIĘDZY TYM, CO LUDZKIE” uczniów klasy IB I Liceum Ogólnokształcącego im. I Paderewskiego w Wałbrzychu w środę 26 marca 2025 na godzinę 17.00 do WGS BWA, Mała Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29 w Wałbrzychu.


Autorki:

Jessica Lipińska,

Aurora Namlik,

Nadia Polczyńska,

Zofia Stawska.


Wystawa „Pomiędzy tym co ludzkie” jest podsumowaniem dwóch lat pracy twórczej w ramach przedmiotu Visual Arts, Programu Matury Międzynarodowej. W ramach egzaminu maturalnego uczniowie zdobytą wiedzę i doświadczenie w pracy z różnymi technikami plastycznymi,  wykorzystują do stworzenia wystawy. Prezentowana wystawa zawiera cztery indywidualne wypowiedzi artystyczne na różne tematy i w różnorodnych technikach.


Zofia Stawska

„Interconnectedness” to nie tylko tytuł pracy, ale przede wszystkim idea, którą opowiada autorka w formie obrazu, rzeźby, struktury. Inspirując się słowami Derricka Jensena, a dokładniej w jego książce “Language older than words” przypomina o języku starszym niż słowa – o komunikacji, którą zatraciliśmy, a która wciąż żyje w dotyku, w relacjach i naturze.  Prace są próbą odczytania tej zapomnianej mowy oraz pokazania, że człowiek nie istnieje w oderwaniu od świata, lecz jest z nim spleciony na najgłębszym poziomie. W ramach wystawy Pomiędzy tym, co ludzkie autorka zastanawia się, czy wciąż potrafimy dostrzec i poczuć to wzajemnie powiązanie.

Jessica Lipińska

„Relationships” składa się z 10 prac, z czego 9 dotyczy poszczególnych osób z najbliższego otoczenia autorki. Dziesiąta praca jest pracą zbiorczą – kolażem, przedstawiającym wszystkie osoby. Pomysł na taki temat wziął się z chęci podziękowania każdej osobie za wspólnie spędzone lata szkoły średniej. Prace są różnorodne pod kątem wykonania oraz zastosowania różnych technik, np. farby akrylowe i olejne na płótnie, witraż czy rzeźba gipsowa. W każdej pracy zawarta jest symbolika wspomnień, skojarzeń oraz cechy charakteru zobrazowanej osoby.


Nadia Polczyńska

„Pomnik ludzkości” to prezentacja prac, w której autorka skupia się głównie na wpływie naszych codziennych działań na środowisko oraz ich długotrwałych skutków. Pomysł powstał z refleksji nad tym, jaki ślad zostawimy na Ziemi jako jednostki oraz całe społeczeństwo. Ważnym aspektem w tworzeniu prac dla autorki jest muzyka, która w pewnym sensie pomaga przy tworzeniu prac. Prace wykonała w różnych technikach malarskich i rzeźbiarskich oraz eksperymentując, łącząc różne techniki. Do realizacji prac zastosowała materiały powszechnie uważane za śmieci takie jak: paragony, puszki czy kawałki plastikowych opakowań, przez co zwraca uwagę na konsumpcyjną naturę człowieka.


Aurora Namlik

„Affection” to artystyczna eksploracja fundamentalnej dla człowieka potrzeby bliskości, czułości i umiłowania. Skupiająca się na emocjonalnych więziach, które budujemy oraz na tym, jak wpływają one na sposób postrzegania siebie. W pięciu pracach autorka stara się zgłębić, komu ofiarowujemy czułość oraz jakie uczucia temu towarzyszą. Zainteresowania autorki nie skupiają się tylko na bezpośrednim akcie okazywania czułości, ale także na jego konsekwencjach – to, jak buduje on nasze relacje i jak kształtuje nas samych. Poprzez swoje prace autorka chciałaby zachęcić do refleksji nad tym, czy i w jaki sposób wyrażamy oraz pragniemy czułości w życiu, a także jakie znaczenie ma ona w naszym emocjonalnym krajobrazie.

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA