Jesteśmy Instytucją kultury Gminy Wałbrzych, która działa jako samodzielna jednostka od 1976 roku.

Od 1997 roku decyzją Zarządu Miasta Wałbrzycha zostaliśmy przeniesieni do wałbrzyskiego Zamku Książ. Usytuowanie w przestrzennych wnętrzach zamkowych nadało szczególny i wyjątkowy charakter Galerii, podniosło jej prestiż i zwiększyło zainteresowanie innych instytucji kultury z kraju i z zagranicy, co przyczyniło się do owocnej i wieloletniej współpracy m.in. Lwowskie Muzeum Historyczne, Muzeum Narodowe Sofia Kijowska w Kijowie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Akademia Sztuk Pięknych i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, czy wreszcie współpraca z Muzeum Narodowym Zamek na Wawelu przy organizacji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, objętym patronatem przez Prezydenta RP.

Od września 2013 roku mamy nową siedzibą w centrum miasta Wałbrzycha, przy ul. Słowackiego 26.

Jesteśmy galerią prestiżową, cenioną w Polsce za szereg interesujących realizacji wystawienniczych. Od 2002 roku specjalizujemy się w organizowaniu na wysokim poziomie wystaw dzieł polskich ze zbiorów ukraińskich oraz prezentujemy współczesną sztukę krajów Europy wschodniej, m.in. Jacka Malczewskiego, „Arcydzieła Malarstwa Polskiego”, „Pejzaż Malarzy Polskich”, „Piękny Lwów”, „Obraz nie ręką ludzką malowany. Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy”, „3 Międzynarodowe Triennale Grafiki Im. Gianni Demo – Chieri 2008”, „Twórczość Wojciecha Weissa. W ramach obchodów Dni Wałbrzyskiego Twórcy, promujemy lokalne środowisko artystyczne.

Naszym celem jest promowanie sztuki współczesnej, przez prezentację ciekawych i oryginalnych postaw twórczych artystów z kraju i z zagranicy.

Należy wymienić pokaz m.in. drzeworytów HAP Grieshabera, plakatów Jana Sawki z USA, malarstwa Krzysztofa Glassa z Austrii, rzeźb Radosława Gryty z Finlandii czy wielkich polskich osobowości twórczych takich jak Jan Szancenbach, Janina Kraupe-Świderska, Adam Myjak, Władysław Hasior, Tomasz Sętowski, Stanisław Rodziński, Artur Nacht Samborski, Edward Dwurnik i inni. Ich profesjonalna realizacja znalazła uznanie w oczach fachowców, sponsorów oraz mediów, ale przede wszystkim spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności polskiej i zagranicznej.

Posiadamy także unikatową i bogatą kolekcję współczesnego szkła artystycznego, którą gromadziliśmy na przestrzeni kilkudziesięciu lat poprzez organizowanie plenerów szklarskich w okolicznych hutach szkła, a także kolekcję malarstwa, rysunku i grafiki najwybitniejszych twórców polskich.

Jednym z najważniejszych celów naszej działalności, jest edukacja kulturalna i wychowanie aktywnego odbiorcy sztuki współczesnej.

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA