Paryż był kobietą

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA oddział w Zamku Książ, ul. Piastów Śl.1, Wałbrzych
16-10-2021

09-01-2022
16-10-2021, 18:00

Sztuka międzywojennego Paryża daje panoramiczny przegląd przemian społeczno-kulturowych, których jednym z przejawów były dążenia emancypacyjne kobiet. Jedną z ikon tamtej epoki stała się po latach polska malarka Tamara Łempicka, której zarówno twórczość, jak i biografia odzwierciedlały wzorzec nowoczesnej kobiety – a zarazem niepokornej chłopczycy – łamiącej narosłe przez stulecia dotyczące kobiet stereotypy. Bogactwo sztuki międzywojennego Paryża pokazuje, jak wiele ówczesnych kobiet uczyniło twórczość artystyczną sposobem na życie. Artystki tamtego okresu w sposób pionierski i bez kompleksów rywalizowały z mężczyznami na polu sztuki. Pośród nich wiele ciekawych osobowości związanych jest z Polską: Alicja Halicka, Mela Muter czy Wanda Chodasiewicz (Nadia Léger).

Wystawa daje wgląd w artystyczną różnorodność epoki, która splatała różne kierunki, począwszy od ekspresjonizmu, postimpresjonizmu, kubizmu, art déco czy wreszcie cieszącego się coraz większą popularnością w latach 20. XX wieku klasycyzmu „retour à l’ordre”. Zdecydowaną większość prac stanowią wizerunki kobiet – portrety i akty. Pośród nich są znane modelki szalonych lat dwudziestych: Kiki de Montparnasse, Aïcha Goblet; aktorki: Stasia Napierkowska i Elizabeth Bergner, a także wpływowe postacie paryskiej socjety: Misia Godebska-Sert i Helena Rubinstein.

Ekspozycja „Paryż był kobietą”, która wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z ustanowionym przez Miasto Wałbrzych w 2021 Rokiem Kobiet, została zrealizowana w oparciu o zbiory Marka Roeflera. W spektrum zainteresowań kolekcjonera leży twórczość artystów emigracyjnych, tworzących na paryskim Montparnassie w pierwszej połowie XX wieku. To zróżnicowane narodowościowo i etnicznie środowisko, którego znaczną część stanowili artyści z Europy Środkowej i Wschodniej, często określane jest mianem Szkoły Paryskiej (École de Paris). Na co dzień kolekcja Marka Roeflera jest prezentowana w ufundowanym przez niego Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej.

Kurator wystawy: Artur Winiarski

Zobacz też: https://www.walbrzych24.com/artykul/33639/tamara-lempicka-i-paryska-bohema-w-bwa

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA