Marzena Prokopowicz – OBRAZY Z CYKLU PODRÓŻE

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
13-04-2022

30-06-2022
13-04-2022, 18:00

Szanowni Państwo,serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawę Marzeny Prokopowicz „Obrazy z cyklu Podróże”, w środę 13 kwietnia 2022 na godzinę 18.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

Marzena Prokopowicz

Urodziła się w 1975 roku w Wałbrzychu. W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2000 roku uzyskała dyplom z rysunku w pracowni prof. Joanny Imielskiej. Uprawia twórczość w zakresie rysunku i malarstwa. Zajmuje się działalnością edukacyjną w zakresie sztuk plastycznych. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz autorskie programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie edukacji kulturowej.
W latach 2005-2008 kurator wielu wystaw oraz koordynator projektów w ramach działalności Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”. W latach 2009-2010 organizator wystaw w Galerii Zdrojowej Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju. W 2007 i 2020 roku uzyskała stypendium twórcze Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Członek Grupy Kontrast i Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego oddział w Wałbrzychu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych oraz Muzeum w Wałbrzychu.

Prezentowane prace są zapisem moich wewnętrznych fascynacji i odkrytych pasji, doświadczanych w wymiarze fizycznym i duchowym. To są osobiste podróże w głąb siebie. Podróże do pięknych i niepowtarzalnych miejsc oraz próba przełożenia tych doświadczeń na język rysunku. Sięgam po tematy popularne w sztuce, takie jak pejzaż czy martwa natura, tworzę nowe wartości i spojrzenie na tradycyjne tematy.

W ostatnich pracach zestawiam przyrodę z elementami dawnej architektury. Interesują mnie wejścia, przejścia – jest to element drogi, ciekawości z nią związanej i odkrywanie niezwykłości po wkroczeniu w tę przestrzeń. Najczęściej sięgam po rozległy górski pejzaż, zarejestrowany podczas wędrówek. Tam doświadczam ogromu piękna, siły i wolności, a jednocześnie uświadamiam sobie małość i ulotność istnienia człowieka w zestawieniu z potęgą przyrody i zjawisk jej towarzyszących. Upraszczam zaobserwowany motyw, pozostawiając tylko to co najbardziej charakterystyczne i istotne dla oddania atmosfery miejsca.

W każdej mojej podróży towarzyszą mi ludzie. Relacje międzyludzkie są istotą obserwacji, a później próbą ich zapisu w obrazach. Uwidaczniają się w Martwych naturach, jakby każdy przedmiot był odrębną postacią snującą swoją opowieść. Czasami jest bardzo dekoracyjny, upiększony, innym razem zwykły i codzienny. Przedmioty te ukazują złożoność i niepowtarzalność ludzkiej natury. Ujawniają również odrębność kulturową czy narodową. Naczynia w ostatnich pracach zdobią wzory ludowe charakterystyczne dla danego regionu, podkreślając niepowtarzalność swojego istnienia. Ustawiam je poziomo na pierwszym planie kompozycji tak, aby każdy przedmiot był dobrze wyeksponowany i równie ważny. Tam nie ma dominacji, jak we wcześniejszych pracach. Tworzą one pewien rytm, porządkują i harmonizują ułożone elementy. Tło dopełnia kolejna opowieść o urzekającym miejscu lub o wnętrzu.

Sięgam po nietypowe środki wyrazu artystycznego, co umożliwia mi podłoże – papier fotograficzny, na którym eksperymentuję. Pracuję w technice własnej, rysując na wywołanym papierze fotograficznym ostrym narzędziem. Pierwsze realizacje powstały w czasie studiów, w pracowni fotograficznej, w procesie prób twórczych. To podłoże daje mi inne, niż tradycyjny rysunek, możliwości pozostawiania śladu ręki, ale i jednocześnie ogranicza, co z kolei budzi wyzwania. Dyktuje również kolorystykę moich prac. Niekiedy, jak w fotografii, posługuję się tylko czernią i bielą oraz odcieniami szarości, innym razem wprowadzam kolor. Dominują wtedy barwy ziemi i naturalnego pigmentu, od subtelnych czerwieni, brązów, odcieni ugru po żółcienie. W niektórych pracach wprowadzam również złoto, nadając kompozycji wyrafinowanego smaku, ale i odmiennego kontrastu dla przedstawianych form. Raz pojawiają się złote przedmioty z płasko położonym kolorem, innym razem złote, nieokreślone tło. Tworzę nową jakość tych przedmiotów i miejsc, opowiadam własną historię.

Marzena Prokopowicz

https://www.walbrzych24.com/artykul/36015/k/16/gosc-dnia-marzena-prokopowicz

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA