JAROSŁAW JAREMA – „SCAPES”

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
23-02-2024

01-04-2024
23-02-2024, 18:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „SCAPES” JAROSŁAWA JAREMY w piątek 23 lutego 2024 na godzinę 18.00 do WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26.


Kuratorka: Ilona Sapka


Relacje pomiędzy człowiekiem i naturą to rzecz ważna, piękna i często skomplikowana.

Żyjemy w przestrzeni, którą kreujemy, żyjemy w przestrzeni, która się zmienia, również przez naszą obecność. To właśnie ta myśl jest myślą przewodnią całego cyklu „Scapes”.

W moich zdjęciach człowiek nie jest głównym bohaterem obrazu – jest jego elementem. Również istotnym elementem jest właśnie przestrzeń, która nie jest z kolei jedynie tłem, jest równoważnym bohaterem opowieści.

Człowiek jest natomiast niezbędny, żeby o przestrzeni opowiedzieć, nadać jej sens. Odczuć ją choćby przez samo patrzenie, obcowanie z nią. Bez tego subiektywnego odbioru wiemy jedynie, że przestrzeń jest, nie potrafimy jej jednak zdefiniować.

Mam nadzieję, że dacie się na chwilę zabrać w tę podróż, postaracie sprawdzić, jak zmienia się kontekst przestrzeni, jej znaczenie, równowaga, kiedy umieścimy w niej ten dodatkowy element.


Fotografie wykonane na filmie, wydruki na papierze barytowym.


Wystawa zorganizowana w ramach nagrody Grand Prix VI Triennale Fotografii Wałbrzyskiej.

Jarosław Jarema – fotograf


Skupia się na relacjach człowieka z przestrzenią, na tym buduje obraz. W jego fotografiach człowiek jest elementem tego obrazu, nie głównym bohaterem. Odnosi się często do klasycznych motywów zaczerpniętych z malarstwa, rzeźby i literatury, ale również do sztuki współczesnej. Uprawia fotografię klasyczną na filmie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce, Włoszech, Czechach, Niemczech, Francji, Grecji, USA, Portugalii, Ukrainie, Kanadzie.


fot. Aleks Budziak


Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA