EWA CIENIAK – „CZERWONA NITKA”

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
24-05-2024

25-08-2024
24-05-2024, 18:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy EWY CIENIAK „CZERWONA NITKA” w piątek 24 maja 2024 na godzinę 18.00 do WGS BWA, Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29 w Wałbrzychu.


Kuratorzy: Ilona Sapka, Piotr Micek


„Czerwona nitka” to projekt multimedialnej wystawy, którego celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami związanymi z depresją oraz promowanie otwartego dialogu na temat zdrowia psychicznego. Projekt skupia się na dwóch perspektywach: osób borykających się z chorobą oraz ich otoczenia, dążąc do ułatwienia komunikacji i lepszego zrozumienia tej trudnej tematyki.


W skład wystawy wchodzą wielkoformatowe hafty, przedstawiające portrety bohaterek biorących udział  w projekcie oraz nagrania rozmów prowadzonych przez artystkę Ewę Cieniak, pomysłodawczynię i autorkę projektu, z uczestniczkami wydarzenia. Ekspozycję dopełnia artystyczna instalacja wykonana z czerwonej włóczki, w której każdy sznurek symbolizuje osobę, doświadczającą depresji. W tle, spowity czerwonymi nićmi stoi „Stół z siedmioma nogami” – projekt zrealizowany przez artystkę w 2018 r. Stół, od którego wszystko się zaczęło, jest elementem układanki, prowodyrem projektu „Czerwona nitka”. Wystawy, która inspiruje do refleksji nad tematami zdrowia psychicznego, dąży do rozbudzenia świadomości widza.

EWA CIENIAK, absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydziału grafiki warsztatowej. Po kilkunastu latach pracy w agencjach reklamowych, wróciła do tworzenia. Jednym z narzędzi jakimi się posługuje jest haft, ale coraz częściej sięga po „nieograniczone” możliwości jakie daje tkanina, włókno, nici. Eksploruje potencjał performatywny oraz rzeźbiarski tych materii. Stale poszukuje i eksperymentuje. Niezmiennie jednak interesują ją ludzie, ich twarze, emocje oraz relacje między nimi. Przedstawiając ich, portretując – sięga głębiej, pod powierzchnię. Efekt jest wynikiem jej obserwacji i przemyśleń, ale także podążania za intuicją. Ona odgrywa w twórczości Ewy Cieniak bardzo ważną rolę. Obserwuje także to, co dzieje się dookoła: w przestrzeni społecznej, lokalnie, globalnie, w naturze. Jeśli uznaje, że ma coś na ten temat do powiedzenia, coś, co warto powiedzieć i może to wpłynąć na zmianę na lepsze, na zmianę percepcji przez odbiorców – realizuje projekt na ten temat. To jest jej artystyczna forma aktywizmu społecznego.


Studia podyplomowe:

– Szkoła Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku INTRA w Warszawie.

– Szkoła Profesjonalnego Coachingu w Ośrodku Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego IPRI w Krakowie.


2022/23 – autorka partycypacyjnego projektu O_KRĘGI: cyklu 9 warsztatów z haftowania autoportretów przez uczestniczki, które odbyły się w Kielcach, Warszawie, Koluszkach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Milanówku, Olsztynie i Białymstoku. Efekt twórczości prawie 120 kobiet został zaprezentowany w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach Łódź Design Festival’23.


2023 – artystka i prowadząca warsztaty w projekcie partycypacyjnym, pt: „SIOSTRZEŃSTWO JEST DLA WSZYSTKICH” – organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Autorka i prowadząca warsztaty w projekcie partycypacyjnym „RENESANS PTAKÓW” finansowanym przez Fundusz Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

Współautorka i prowadząca działania artystyczno-interwencyjne w projekcie „BOISKO” finansowanym przez Fundusz Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

Prowadząca warsztaty w projekcie pt: „Stwarzając historię – warsztaty „ZZA FIRANKI” finansowane przez Fundusz Edukacji Kulturalnej w Warszawie.


2021 – zrealizowała projekt stypendialny MKiDN pt: „Panorama miasteczka”, zbiorowy portret mieszkańców Koluszek, rodzinnego miasta Artystki.


2020 – otrzymała stypendium MKiDN pt: quot; Kultura w sieciquot;, w ramach którego stworzyła animowany film haftowany pt: „TABULA RASA“.


Wybrane wystawy: WYSZYTE / grupowa / BWA Kielce / listopad 2023; O_KRĘGI / autorska-partycypacyjna / CMW w Łodzi w ramach Łódź Design Festival / maj 2023; WAKE UP HUMANS / indywidualna / DK KADR w Warszawie / maj 2023; TWARZĄ W TWARZ / indywidualna / Galeria EL w Elblągu / kwiecień 2023; WODA / indywidualna / BWA Kielce / listopad 2022; HISTORIE DO OPOWIADANIA / grupowa / Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu / luty 2023; PANORAMA MIASTECZKA / indywidualna / Warszawa, Koluszki, Bydgoszcz / na przestrzeni 2022; 8 KOBIET / indywidualna / FestivALT / KRAKÓW / lipiec 2022; EWENEMENT / indywidualna / GALERIA APTEKA SZTUKI w Warszawie/ marzec 2021; ODKRYTE / indywidualna / GALERIA MIKROMIASTO / WARSZAWA / listopad 2019.


Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA