EUGENIUSZ JÓZEFOWSKI – „PROCES-JA I PRZE-LOTY”

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
07-09-2022

20-10-2022
07-09-2022, 18:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Eugeniusza Józefowskiego „Proces-ja i prze-loty”, w środę 07 września 2022 na godzinę 18.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.


Eugeniusz Andrzej Józefowski,  urodził się w 1956 roku w Skarżysku – Kamiennej.


Malarz, grafik, rysownik, fotograf, twórca książek artystycznych. Od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.


Ukończył w 1981 roku Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, dyplom z grafiki zrealizował u profesor Danuty Kołwzan-Nowickiej. W 2004 roku otrzymał tytuł   profesora sztuk plastycznych. Pracował na kilku uczelniach wyższych.


Jego twórczość była prezentowana na ponad osiemdziesięciu wystawach indywidualnych oraz  kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Przeprowadził ponad 380 realizacji artystycznych w formie warsztatów twórczych. Jest autorem  publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii, artykułów, katalogów z wystaw i warsztatów twórczych.


Otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia za twórczość plastyczną dla dzieci i młodzieży (1986), odznaczony Srebrnym 2006 i Złotym Krzyżem Zasługi 2018 oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2021. Żyje i pracuje we wsi pod Wrocławiem.

Wystawa „Proces-ja i prze-loty”, jest pierwszą publiczną odsłoną prac powstałych w ramach warsztatu o nazwie Cela Docelowych Celów, który formalnie jest warsztatem z samym sobą. Cela Docelowych Celów to stan umysłu, przestrzeń mentalna, w której artysta dokonuje rozstrzygnięć, ustaleń dotyczących obecnego kształtu rzeczywistości, budowanej przez siebie świadomie i intencjonalnie.


Cela, zgodnie z jej dialektyką stała się przestrzenią realizacji artystycznych przeprowadzanych w samotności. Na wystawie, zostanie między innymi zaprezentowany czteroczęściowy obraz „Proces-ja i prze-loty”, od którego został zaczerpnięty tytuł wystawy, a który w pewnym sensie jest powrotem artysty do prac z pierwszej wystawy w szklanej gablocie na korytarzu liceum, do którego uczęszczałPojawia  się  na nim procesja okrągłogłowych postaci z  tamtych prac, znanych autorowi.

Praca twórcza jest dla Eugeniusza Józefowskiego sposobem określania siebie w procesie wizualnego komentowania rzeczywistości, w której funkcjonuje.


Autor zdjęć: Aleks Budziak


Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA