Miejsce wystawy:
Data wystawy:
Data wernisażu:
–
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Eugeniusza Józefowskiego „Proces-ja i prze-loty”, w środę 07 września 2022 na godzinę 18.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.
Eugeniusz Andrzej Józefowski, urodził się w 1956 roku w Skarżysku – Kamiennej.
Malarz, grafik, rysownik, fotograf, twórca książek artystycznych. Od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Ukończył w 1981 roku Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, dyplom z grafiki zrealizował u profesor Danuty Kołwzan-Nowickiej. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Pracował na kilku uczelniach wyższych.
Jego twórczość była prezentowana na ponad osiemdziesięciu wystawach indywidualnych oraz kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Przeprowadził ponad 380 realizacji artystycznych w formie warsztatów twórczych. Jest autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii, artykułów, katalogów z wystaw i warsztatów twórczych.
Otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia za twórczość plastyczną dla dzieci i młodzieży (1986), odznaczony Srebrnym 2006 i Złotym Krzyżem Zasługi 2018 oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2021. Żyje i pracuje we wsi pod Wrocławiem.
Wystawa „Proces-ja i prze-loty”, jest pierwszą publiczną odsłoną prac powstałych w ramach warsztatu o nazwie Cela Docelowych Celów, który formalnie jest warsztatem z samym sobą. Cela Docelowych Celów to stan umysłu, przestrzeń mentalna, w której artysta dokonuje rozstrzygnięć, ustaleń dotyczących obecnego kształtu rzeczywistości, budowanej przez siebie świadomie i intencjonalnie.
Cela, zgodnie z jej dialektyką stała się przestrzenią realizacji artystycznych przeprowadzanych w samotności. Na wystawie, zostanie między innymi zaprezentowany czteroczęściowy obraz „Proces-ja i prze-loty”, od którego został zaczerpnięty tytuł wystawy, a który w pewnym sensie jest powrotem artysty do prac z pierwszej wystawy w szklanej gablocie na korytarzu liceum, do którego uczęszczał. Pojawia się na nim procesja okrągłogłowych postaci z tamtych prac, znanych autorowi.
Praca twórcza jest dla Eugeniusza Józefowskiego sposobem określania siebie w procesie wizualnego komentowania rzeczywistości, w której funkcjonuje.
Autor zdjęć: Aleks Budziak