POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO O SPÓŁDZIELNI „KAMIONKA” W ŁYSEJ GÓRZE – „CERAMICZNA REWOLUCJA”


Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze – „CERAMICZNA REWOLUCJA” w sobotę 30 sierpnia 2025 na godzinę 14.00 do WGS BWA, Galerii przy ul. Słowackiego 26.


Wstęp wolny!


Film „Ceramiczna rewolucja” opowiada historię spektakularnego sukcesu, jaki osiągnęły wyroby Spółdzielni „Kamionka” z małopolskiej Łysej Góry. Mimo upadku zakładu łysogórska ceramika wciąż wzbudza zachwyt i należy do najlepszych realizacji w dziejach polskiego designu. Na film składają się wyjątkowe opowieści osób związanych z łysogórską ceramiką, zdjęcia rozsianych po całej Małopolsce mozaik oraz liczne materiały archiwalne, do których udało się dotrzeć twórcom. 


Głównymi bohaterkami tej filmowej opowieści są niezwykłe ceramiczne realizacje – mozaiki. Niektóre dobrze znane, inne wydobyte z zapomnienia. Dzięki detalicznej rejestracji widzowie będą mieli okazję wejść w ich pełen barw i blasku świat. 


Film wyprodukowano w ramach programu Wywołane Historie, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Program wspiera lokalne społeczności w zbieraniu, opowiadaniu i zachowywaniu ich historii. Wywołane Historie inicjują działania mające na celu zachowanie pamięci o miejscach i ludziach ważnych dla danych społeczności, współdziałają z ich przedstawiciel(k)ami, ekspert(k)ami i artyst(k)ami, a efekty wspólnej pracy dokumentują w formie wystaw, książek i filmów. 


Organizator: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Partner: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA


Pokaz organizowany w ramach obchodów Roku Wałbrzyskiej Porcelany.

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA