NOC MUZEÓW 2023


Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wydarzenie „NOC MUZEÓW 2023” w sobotę 20 maja 2023 od godziny 18.00 do 22.00 do galerii WGS BWA, przy ul. Wysockiego 29 i Słowackiego 26.


Oferta wydarzenia:


WYSTAWA LEV STERN „KOPALNIA ZŁOTA”


Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej na terenie Starej Kopalni


LEV STERN – polsko-izraelski malarz, rzeźbiarz i architekt. Urodził się w 1945 roku w mieście Jenakijewe, położonym na terenie obwodu donieckiego dzisiejszej Ukrainy. Rodzice artysty pochodzili z Krzemieńca, skąd uciekli na wschód jesienią 1941 roku, po zajęciu miasta przez nazistów. Po zakończeniu wojny, w 1948 roku, Sternowie przyjechali do Wrocławia, gdzie zamieszkali w kamienicy przy ulicy Szczytnickiej. W 1959 roku podjęli decyzję o emigracji do Izraela. Przez pierwsze dwa lata pobytu w Izraelu mieszkali w obozie dla uchodźców w Hajfie. W 1971 roku Lev Stern ukończył studia na Wydziale Architektury i Planowania Miast w TECHNION Israel Institute of Technology w Hajfie. Po niemal trzech dekadach nieobecności – po raz pierwszy wraca do Wrocławia. Od 1987 roku spędza w stolicy Dolnego Śląska po kilka miesięcy w roku, by ostatecznie osiąść tu na stałe w roku 2011. Artysta prezentował swoją sztukę na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Izraelu, Paryżu i Wrocławiu.


WYSTAWA „KATEGORIUM – JAKOŚĆ, REALNOŚĆ, PRZECZENIE, OGRANICZENIE”


Miejsce: Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej na terenie Starej Kopalni


Wystawa Kategorium – jakość to kolejny etap przedsięwzięcia ujawniającego zakres rozstrzygnięć interpretacyjnych dwunastu kategorii Immanuela Kanta, w ramach którego ośmiu artystów z Polski, Niemiec, Belgii i Słowacji podejmuje cztery z nich. Tym razem są to jakość, realność, przeczenie i ograniczenie. Zaproszeni artyści: Marcin Berdyszak, Anita Damas, Tomasz Drewicz, Jerzy Kosałka, Patrik Kovačovský, Sławomir Kuszczak, David Stegmann i Anna Szewczyk, prezentują obrazy malarskie oraz instalacje i rzeźby, zaś założenie przedsięwzięcia dotyczy ujawnienia intencjonalnej relacji twórców z zagadnieniem.


WYSTAWA „KONTRASTY”


Miejsce: Galeria przy ul. Słowackiego 26


Na wystawie KONTRASTY, przedstawiamy twórczość artystów związanych z wałbrzyskim środowiskiem artystycznym, którzy należeli do nieistniejącej już grupy KONTRAST. W wystawie bierze udział jedenastu twórców o różnym doświadczeniu, stosujących odmienne techniki i środki wyrazu artystycznego, znacznie się od siebie różniące. Prezentowane prace to: malarstwo, rysunek, rzeźba, ceramika, kolaż, fotografia. Artyści biorący udział w wystawie: Jerzy Borowski, Agnieszka Hundert-Wawrzyniak, Paweł Jach, Krzysztof Jędrzejec, Stanisław Możdżeń, Jan Pałka, Marzena Prokopowicz, Piotr Puterko, Małgorzata Rzempowska-Skóra, Janina Sakowicz, Olena Surina.


W tym dniu zapraszamy również na finisaż wystawy o godzinie 18:00, który będzie okazją do spotkania z artystami.


POKAZ WYPAŁU CERAMIKI TECHNIKĄ RAKU W PIECU PLENEROWYM


Miejsce: Plac przed Galerią Centrum Ceramiki Unikatowej na terenie Starej Kopalni

Godzina: 18:00 – 21:00


Wypalanie techniką raku polega na bardzo szybkim osiągnięciu temperatury wypalania ceramiki pokrytej specjalnym szkliwem. Piec otwiera się zaraz po stopieniu się szkliw, czerwone od gorąca prace wyciąga się szczypcami i przenosi do zamykanego pojemnika z trocinami, gdzie następuje redukcja. Naczynia ulegają silnemu szokowi termicznemu z powodu gwałtownej zmiany temperatury. Powoduje to pękanie szkliwa i procesy redukcji przy jednoczesnym wnikaniu w glinę dymu, który wzmacnia rysunek pęknięć, a w przypadku szkliw miedziowych efekt połysku.


DJ SET RAD74NICE


Miejsce: Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej na terenie Starej Kopalni

Godzina: 18:00 – 22:00


Rad74Nice, właśc. Radosław Rakuzy – dj, organizator, założyciel Underground Wałbrzych.
Zagrał dj-sety na dziesiątkach wydarzeń, nie tylko w Wałbrzychu. Współorganizator m.in projektu Nocna Szychta w klubie Montownia, dwudniowego festiwalu Hip-Hop Kopalnia 2022 oraz dziesiątek innych wydarzeń. Uwielbia bawić się stylami muzycznymi. W dj-setach łączy m.in rap, drum and bass, elektronikę. Ma na koncie występy z artystami z kraju i zagranicy (Holenderska grupa DOPE D.O.D. amerykański raper. Afu-Ra, PRO8L3M, MIUOSH, TEDE, POKAHONTAZ, PEZET, QUEBONAFIDE, O.S.T.R i wielu innych). Gość audycji Fleszlajt w wrocławskim Radiu Ram.


NOC MUZEÓW 2023 organizujemy wspólnie ze Starą Kopalnią, Muzeum Porcelany oraz Ewangelickim Kościołem Zbawiciela w Wałbrzychu.


Stara Kopalnia: informacje i bilety: https://starakopalnia.pl/

Muzeum Porcelany: informacje i zapisy: https://muzeum.walbrzych.pl/

Ewangelicki Kościół Zbawiciela: informacje: https://www.facebook.com/ParafiaEwangelickaWalbrzych/?locale=pl_PL

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA