Andrzej Ślusarczyk

fot. Leszek Ślusarczyk

Ze smutkiem informujemy, że w czwartek 31 grudnia 2020 r. odszedł wałbrzyski artysta fotograf, Andrzej Ślusarczyk.

Urodzony w 1953 roku w Dzierżoniowie, mieszkał w Wałbrzychu. Fotografią zajmował się od 1968 roku, dokumentem od połowy lat osiemdziesiątych. Klasyczna technika, czarno-biały obraz – temu pozostawał wierny. Krajobraz, przestrzeń jaką wokół siebie kształtujemy, to główny temat jego fotografii.

Z ważniejszych wystaw indywidualnych można wymienić: „Wałbrzych – Powidoki” 2000, „Fotografia w rodzinie” 2002, na której Andrzej Ślusarczyk pokazał swoje prace obok dzieł ojca Lechosława i brata Jacka, „Strefa osobista” 2009 – prezentowane w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Cykl Powidoki realizowany w latach 1974-2010, dokumentuje stan materii przemysłowej i mieszkalnej Wałbrzycha oraz przejawy codziennego życia jego mieszkańców, natomiast cykl Strefa osobista, jest obszerną dokumentacją ogródków działkowych w Wałbrzychu, realizowaną w latach 1984-2008. Brał udział w około 150 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, otrzymując szereg nagród, medali i wyróżnień, min. w Londynie, Bangkoku, Helsinkach, Sydney, Warszawie, Kielcach, Jastrzębiu Zdrój, Nowym Targu.

Tytuł AFIAP – Światowej Organizacji Sztuki Fotografii, otrzymał w 1987 roku. W roku 2003 stworzył i prowadził galerię fotografii „Ogród zimowy” w Sokołowsku. Był organizatorem i komisarzem dwóch ogólnopolskich plenerów fotograficznych.

Z ważniejszych publikacji można wymienić autorski album „Wałbrzych – Powidoki” z 2010 roku.
Z wydawnictw zbiorowych album „Dziecko” 1983, almanach wałbrzyski „Literatura i fotografia” 1997, „Mistrzowie polskiego pejzażu” 2000, „Akt w polskiej fotografii” 2013. Publikacje fotografii również w „FOTO-Magazynie”, „Fotografii”, „Zeszytach fotograficznych”, „Formacie”.

Prace w zbiorach Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, galerii „Zderzak” w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

Pogrzeb Andrzeja Ślusarczyka odbędzie się w sobotę 9 stycznia o godz. 12.00, na cmentarzu przy Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 18.

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA