YARYNA & DANYLO MOVCHAN – „KRUCHOŚĆ EGZYSTENCJI/KРИХКЕ ІСНУВАННЯ”

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
04-04-2025

08-06-2025
04-04-2025, 18:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy YARYNA & DANYLO MOVCHAN KRUCHOŚĆ EGZYSTENCJI/KРИХКЕ ІСНУВАННЯ, w piątek 4 kwiecień 2025 na godzinę 18.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.


Kurator: Piotr Micek


Wystawa „Kruchość egzystencji”, to poruszająca prezentacja akwareli Danylo Movchana, które stanowią artystyczną refleksję nad wydarzeniami w Ukrainie. Jego prace są osobistym zapisem obrazów wojny, uchwyconych z wrażliwością i głębią emocjonalną. Artysta buduje przekaz pełen symboliki, nawiązując do sztuki sakralnej oraz ikon, co podkreśla duchowy i historyczny kontekst ukraińskiej tożsamości. Jego twórczość wpisuje się także w dynamikę współczesnego świata, w którym szybkość przekazu i ulotność informacji kształtują naszą percepcję rzeczywistości.


Charakterystyczna dla Movchana oszczędność kolorystyczna oraz dominacja żółci i błękitu, stanowią bezpośrednie odniesienie do barw narodowych Ukrainy, wzmacniając wymiar patriotyczny i emocjonalny dzieł. W jego akwarelach widać subtelność formy, ale jednocześnie dramatyzm, który wynika z doświadczenia wojny i związanych z nią tragedii.


Prace Danylo Movchana zostaną zestawione z malarstwem Yaryny Movchan, której twórczość wnosi element lekkości i subtelności procesu twórczego, mimo że artystce również towarzyszy ciężar wojennej rzeczywistości. Jej obrazy stanowią kontrapunkt dla dramatycznych przedstawień wojennych, pokazując, że nawet w najtrudniejszych chwilach sztuka może być przestrzenią ukojenia i nadziei.


Celem wystawy „Kruchość egzystencji” jest nie tylko artystyczna dokumentacja współczesnych wydarzeń, ale także stworzenie platformy do budowania

wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku, współpracy i integracji polsko-ukraińskiej. Wydarzenie angażuje się w przeciwdziałanie narastającemu kryzysowi bezpieczeństwa, poprzez promowanie dialogu międzykulturowego oraz współpracy transgranicznej.


Prezentowane na wystawie prace skłaniają do refleksji nad wyzwaniami współczesnego świata, w tym nad koniecznością wsparcia dla ofiar konfliktów wojennych. „Kruchość egzystencji” to wystawa, która porusza, skłania do refleksji,  jednocześnie przypomina o sile sztuki w obliczu najtrudniejszych doświadczeń.


DANYLO MOVCHAN – Ukraina  

Urodzony w 1979 roku. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2006), Wydziału Malarstwa Sakralnego. Prace artysty prezentowane były na dwunastu wystawach autorskich i stu zbiorowych w Ukrainie i poza jej granicami. Znajdują się one w kościołach i zbiorach prywatnych w Ukrainie, Finlandii, Francji, we Włoszech, w Polsce, Niemczech, Kanadzie. Stypendysta programu Gaude Polonia – 2012.


YARYNA MOVCHAN – Ukraina
Urodzona w 1982 roku. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2006). Żyje i pracuje we Lwowie. Prace artystki prezentowane były na czterech wystawach autorskich i pięćdziesięciu zbiorowych w Ukrainie i poza jej granicami. Znajdują się one w zbiorach prywatnych w Ukrainie i w Polsce.  


Z radością informujemy, że Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA jest częścią Festiwalu BWA Europa z projektem Yaryna & Danylo Movchan – Kruchość Egzystencji/Kрихке Існування organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.


BWA EUROPA 2025 to cykl wydarzeń obejmujący wystawy, konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty a przede wszystkim spotkania z artystami z różnych krajów Europy w aż 22 galeriach miejskich w całej Polsce.


Festiwal to niepowtarzalna okazja do odkrywania różnorodności zjawisk sztuki współczesnej. W ramach wydarzeń zaplanowane są wystawy, pokazy, projekcje oraz interwencje artystów zagranicznych, zaproszonych przez poszczególne galerie. Celem projektu jest połączenie i wykorzystanie we wspólnym działaniu potencjału unikatowej sieci współpracy polskich instytucji kultury oraz przybliżenie publiczności w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju bogactwa wspólnego dziedzictwa Europy. Chcemy je odkrywać wspólnie podczas lokalnych spotkań na żywo z naszymi przyjaciółmi z różnych zakątków kontynentu.


W programie czeka na nas aż 19 wystaw i pokazów sztuki współczesnej, 42 warsztaty twórcze, 25 paneli dyskusyjnych i spotkań z artystami i artystkami, 4 działania performatywne oraz wizyty 15 osób artystycznych zaproszonych do Polski na rezydencje twórcze.


Zachęcamy do śledzenia naszych aktualności i dołączenia do nas w tej artystycznej podróży. BWA EUROPA 2025 to czas dla sztuki, dialogu i wspólnej kreatywności.


Aktualne informacje można znaleźć na stronie Festiwalu: https://bwa-europa.uken.krakow.pl/


Zachęcamy również do śledzenia nas na Facebooku Wydziału Sztuki UKEN w Krakowie oraz na Instagramie Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury @kordegarda.galerianck_official


Do zobaczenia na wydarzeniach!


Galerie tworzące BWA Europa 2025:

  1. Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
  2. Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim
  3. Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
  4. Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska
  5. BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
  6. Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu
  7. Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku
  8. Galeria Arsenał w Białymstoku
  9. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
  10. Galeria Bielska BWA
  11. Gdańska Galeria Miejska
  12. Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
  13. Galeria Sztuki MOK w Dębicy
  14. Galeria Sztuki w Legnicy
  15. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
  16. Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
  17. Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim
  18. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
  19. Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
  20. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
  21. Miejski Ośrodek Sztuki Gorzów Wielkopolski   
  22. Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA 

Zespół projektowy Festiwalu BWA Europa:

  • Kurator Festiwalu BWA Europa – Łukasz Murzyn
  • Wsparcie kuratorskie/ koordynator Festiwalu ze strony Uniwersytetu UKEN – Krzysztof Marchlak
  • Koordynacja Festiwalu ze strony Narodowego Centrum Kultury – Karolina Bednarczyk oraz zespół Działu Edukacji Kulturalnej NCK
  • Oprawa graficzna Festiwalu i promocja – Anna Zabdyrska
  • Social Media i komunikacja medialna – Sebastian Bożek

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA