WYSTAWA POPLENEROWA MIĘDZYNARODOWEGO WAŁBRZYSKIEGO PLENERU CERAMICZNEGO 2022

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria Sztuki Współczesnej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
01-12-2022

19-01-2023

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wystawę poplenerową Międzynarodowego Wałbrzyskiego Pleneru Ceramicznego, od czwartku 1 grudnia 2022 do WGS BWA, Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej, ul. Wysockiego 29.


W tegoroczny Plenerze organizowanym przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA wzięli udział pracownicy Akademii Sztuk Pięknych związani z Wydziałem Ceramiki i Szkła: Joanna Teper, Jakub Biewald, Weronika Surma, Justyna Żak oraz Łukasz Karkoszka w roli komisarza pleneru. Udało się również zaprosić gości z Ukrainy związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie: Tamarę Berezę, Hannę Drul oraz Ihora Berezę.


Wszyscy Uczestnicy wyrazili zgodę na podjęcie współpracy i stworzenia  zespołu, który oprócz indywidualnych działań artystycznych zrealizuje obiekty ceramiczne do przestrzeni miejskiej. Artyści korzystali z pracowni Centrum Ceramiki Unikatowej z bogato wyposażonym zapleczem, oraz co szczególnie urzekło gości, magazynem wypełnionym formami, dekoracyjnymi kalkami naszkliwnymi oraz innymi pozostałościami po nieistniejących już fabrykach porcelany. Spotkanie odbywało się na terenie kompleksu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, obiekcie wyjątkowym, gdzie kultura miesza się z pozostałościami po dawnym przemyśle węglowym. To miejsce o szerokim spektrum możliwości, wyposażonym w kilka galerii sztuki, hotel, restaurację, pracownię szklarską i ceramiczną, salę audiowizualną, wprost idealnie nadaje się do organizacji tego typu wydarzeń. Dodatkowy atut o czym wspominali wszyscy artyści, stanowi aura tego unikalnego miejsca i samego miasta, które przez swoją architekturę, górzyste  ukształtowanie terenu i otoczenie przyrody działa na twórców w sposób inspirujący.

W wyniku owocnej współpracy artystycznej wykonana została mozaika ceramiczna zaprojektowana specjalnie z myślą o elewacji wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. Każdy z uczestników przygotował własny element kompozycji nawiązującej do ceramicznych tradycji miasta, jednocześnie mając na uwadze młodą widownię teatru. W ramach pleneru powstały indywidualne prace każdego z artystów, które oglądać można na wystawie prezentowanej w Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej.


Podkreślić należy, że niebagatelne znaczenie w realizacji projektu miało wsparcie Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, która stała się współorganizatorem przedsięwzięcia. Wydarzenie wsparli również partnerzy projektu: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski oraz Fine Art Gallery.


                                                                                                                                                       Łukasz Karkoszka

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA