Wacław Wantuch – PLATINUM

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
19-01-2022

24-02-2022
19-01-2022, 17:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Wacława Wantucha „PLATINUM”, w środę 19 stycznia 2022 na godzinę 17.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.

W tym czasie będzie możliwe bezpośrednie spotkanie z artystą. 

Wystawę „Platinum” zorganizowała Leica 6×7 Gallery Warszawa, a jej prezentacja w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.   

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, prosimy o zasłanianie w Galerii ust i nosa maseczką oraz o zachowanie dystansu.

Otwarcie wystawy będzie podzielone na grupy:

I grupa 17.00

II grupa 17.45

Awizacja na adres: sekretariat@bwa.walbrzych.pl, lub pod numerem telefonu: 
74 842 43 34. 

WACŁAW WANTUCH

P L A T I N U M

Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także zagranicą, elitarnych warsztatów, które prowadzi w swojej pracowni w maleńkiej, podkrakowskiej wsi. Autor ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. Znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła.

Tym razem spotykamy nieco innego Wantucha. Chyba jeszcze bardziej wrażliwego. W najnowszym projekcie artysta spotyka różne kobiety, także te, które nie przystają do współczesnego popowego kanonu z okładek magazynów dla mężczyzn. Zaprasza do swojego studia światło słońca, akceptując jego zmienność, grając z nim i czyniąc współautorem swoich fotografii. Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu, znajduje się poza smugą światła. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, opowiada nam nie tylko o tym, jakie są jego modelki – próbuje nam przekazać kim one są! Prezentowane fotografie to jednocześnie efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią.

Platynotypia do I wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową – łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat. Trwałość i stabilność procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie prawidłowego wykonywania odbitek platynowych określane są jako nieskończone. Wantuch swoje fotografie dodatkowo utrwala na unikalnym papierze bawełnianym, uważanym za najdoskonalszy i najtrwalszy z papierów artystycznych. W kontekście tej wystawy, składającej się z 30 fotografii, pozostaje pytanie, czy współczesny kanon kobiecego piękna okaże się równie trwały, jak platynowe obrazy, wychodzące z jego pracowni?

Wystawę „Platinum” zorganizowała Leica 6×7 Gallery Warszawa, a jej prezentacja w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA