TERESA ANNIUK-GULAK – „AWARIA ŚWIATA”

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria Sztuki Współczesnej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
15-02-2023

12-03-2023
25-02-2023, 18:00

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Teresy Anniuk – Gulak „AWARIA ŚWIATA”, w sobotę 25 lutego 2023 na godzinę 18:00 do WGS BWA, Galeria Sztuki Współczesnej (Stara Kopalnia), ul. Wysockiego 29 w Wałbrzychu.


Teresa Anniuk – Gulak


Fotografka, malarka, kuratorka, członkini ZPAF i ZPAP, Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego oraz Autorskiego Laboratorium Fotografii u prof. Piotra Komorowskiego. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kierunek dyscypliny plastyczne w architekturze, specjalizacja: malarstwo i fotografia oraz kierunek Mediacja Sztuki Współczesnej. Uprawia malarstwo i fotografię. Eksperymentuje treścią, formą i techniką. W wypowiedzi artystycznej unika realności. Badając relacje pomiędzy fotografią a innymi dziedzinami plastycznymi, odnajduje w nich swoją artystyczną drogę. Wychodząc od ortodoksyjnej klasycznej fotografii, poddaje ją modyfikacji za pomocą rozmaitych manualnych ingerencji, których najważniejszym elementem staje się malarstwo.


Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz konwentów i projektów artystycznych w kraju i za granicą. Właścicielka Galerii Sztuki Arttess w Świebodzicach.


Wybrane projekty | 2022 – Jubileuszowa wystawa ZPAF – NIE SZTUKA, Pałac Haltzfeldów | 2016 – Doświadczenie formy, Katedra Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu | 2016 – Conversation with Mother, Festiwal Slideluck Global, 4. miejsce, projekt multimedialny, Nowy Jork | wystawy 75-lecie ZPAF – Muzeum Współczesne Wrocław – Galeria Foto-Gen.


TRANSMUTATIO/ AWARIA ŚWIATA


Teresa Anniuk Gulak dostrzega szybciej i więcej rzeczy, czasami w ogóle nie zauważanych przez ludzi. Interpretuje świat przez pryzmat swojej wrażliwości Mistrzowsko operując narzędziami, udostępnianymi przez jej talenty, odsłania przed widzem „kotarę”, rozpisując z precyzją, przebieg  transmutacji nieustająco towarzyszącej nam w życiu.


Wykorzystując media plastyczne w połączeniu z okiem i technicznymi możliwościami fotografa, artystka pomaga nam w przyswojeniu procesów, jakie właśnie zachodzą równocześnie na naszych oczach jak i w sferze dostępnej tyko emocjom, poprzez: zrozumienie materii, rozłożenie jej i stworzenie innej materii.  Trzy części klasycznego alchemicznego procesu nie mogą być delikatne i bezbolesne. Każdy z nas ma swój próg wytrzymałości emocjonalnej. Często staramy się unikać konfrontacji nie tylko z naszym światem wewnętrznym, ale w szczególności obawiamy się  otaczającej nas rzeczywistości. Biorąc udział w tym artystycznym misterium poddajemy się jednocześnie procesowi indywiduacji, który bez względu na naszą świadomość lub jej brak, niewątpliwie przyczyni się do naszego rozwoju i pozwoli, zgodnie z wynikami analizy literatury alchemicznej, przeprowadzonej przez C.G. Junga odkryć naszą jaźń.


Prace, z którymi mamy możliwość obecnie się zapoznać, ukazują dwanaście etapów transmutacji: od calcinatio tj. przemiany materii wyjściowej w ciało kruche lub sproszkowane, poprzez pozostałe, w tym coagulatio będące zespoleniem płynnego ducha z materia prima, aż do proiectio, gdzie alchemiczne wrzucenie” kamienia filozoficznego” do roztopionego metalu pozwala przemienić go w złoto. To właśnie my  jesteśmy alchemicznym zbiornikiem z płynnym metalem, w którym udostępnione naszym zmysłom, dzieła artystki powinny ulec przemianie w wyżej wspomniane złoto. 


Teresa Anniuk Gulak z pełną świadomością wychodzi ze swoją twórczością do widza, ryzykując, że każdy kto podejmie się z nią interakcji uzyska inny rezultat. Jednak bez względu na efekt, wszyscy weźmiemy udział w transmutacji i towarzyszącej jej, wspomnianej wyżej indywiduacji, czy będziemy na takie wrażenie otwarci, czy też wciąż będziemy  uciekać wzrokiem.


Ostatnie lata wyraźnie uwypuklają globalną transformację. Udostępnione przez artystkę fotografie dają nam, odbiorcom możliwość oswajania się ze zmianami zachodzącymi na świecie i w nas samych, prezentują towarzyszące tej transformacji emocje, które autorka (nawiązując do twórczości poetki Ewy Lipskiej) nazywa Awarią Świata.


Edyta Rakwał-Rząsa

https://www.walbrzych24.com/artykul/39533/k/14/weekend-fotografii-skory-awaria-swiata-i-tatry

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA