Michał Staszczak – ROZMIAR MA ZNACZENIE

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
24-03-2021

23-06-2021

Michał Staszczak (ur. 1979) – absolwent rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Od 2006 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, gdzie aktualnie prowadzi pracownię odlewnictwa artystycznego. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Założyciel i współorganizator Festiwalu Wysokich Temperatur. Prowadzi warsztaty i pokazy odlewnicze, buduje plenerowe piece do topienia brązu, aluminium oraz żeliwa. Tworzy asamblażowe rzeźby, płaskorzeźby i instalacje, które odlewa z metalu. W procesie twórczym wykorzystuje również technologię projektowania i druku 3D. Bierze udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. W 2019 roku jego praca „Unicorn” stała się częścią kolekcji parku rzeźby Franconia Sculpture Park (Minnesota, USA).

Rozmiar ma znaczenie

Michał Staszczak, artysta związany z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zabierze nas w podróż do krainy swojej wyobraźni. Jego rzeźby mają surrealistyczny charakter, zdają się pochodzić z pogranicza jawy i snu. Nie jest to jednak sen wesoły. Ostatnie realizacje: Pain Forest, Chimera, Kijanka, Ostatni Lot, budzą ciekawość, ale również niepokój.

Michał Staszczak tworzy modele swoich rzeźb metodą asamblażu. Wykorzystuje różne znalezione przedmioty, kształty, faktury, łączy je w woskowe obiekty i odlewa z metalu. Od niedawna do swoich procesów twórczych włączył technologie cyfrowe – projektowanie, skanowanie i druk 3D. Nie oznacza to odejścia od ulubionej metody trójwymiarowego kolażu, ani rezygnacji z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich. Część wydrukowanych rzeźb zostaje pokryta warstwą metalu, pozostałe, po ściągnięciu formy z wydruku, zostają odlane z metalu.

Technologia 3D daje jednak dodatkową, fascynującą możliwość – tą samą pracę artysta może wykonać w różnych rozmiarach. Kilkoma kliknięciami decyduje, czy będzie wielkim obiektem przestrzennym, czy filigranową, niemal biżuteryjną rzeźbą.

Na wystawie „Rozmiar ma znaczenie” prezentowane będą rzeźby różnych wielkości. Oprócz zagadnień związanych z poszukiwaniem „właściwego” rozmiaru dla obiektu rzeźbiarskiego, artysta porusza kwestię unikatowości rzeźby w obliczu nowoczesnych technologii cyfrowych.

Zobacz też:

https://www.walbrzych24.com/artykul/31734/czy-rozmiar-ma-znaczenie-wielkie-i-male-rzezby-w-bwa

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA