Justyna Żak – „OD-NOWA”           

Miejsce wystawy:

Data wystawy:

Data wernisażu:

WGS BWA, Galeria przy ul. Słowackiego 26, Wałbrzych
08-03-2023

13-04-2023
08-03-2023, 17:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „OD-NOWA” Justyny Żak w środę 8 marca 2023 na godzinę 17.00 do WGS BWA, przy ul. Słowackiego 26.


Kuratorka: Ilona Sapka


JUSTYNA ŻAK


Projektantka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2020, oraz Prezydenta Wrocławia, 2021. III nagroda w konkursie na projekt kieliszka Bombay Sapphire 2011, I i III nagrody w konkursie na projekt lampy podczas Międzynarodowych Targów Światła Expo XXI w Warszawie, 2020, 2022, I nagroda w konkursie Upcycle- obieg zamknięty to sztuka, 2022.


Udział w 7 wystawach indywidualnych w Polsce, m.in. „Punkt wyjścia” w Muzeum Historycznym Zamek Książąt Sułkowskich, Bielsko-Biała, 2021, oraz w ponad 35 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Estonii, Niemczech oraz we Włoszech podczas The Venice Glass Week.


W pracy twórczej inspiruje się głównie motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych, jak i otaczającej natury, wierząc, że poprzez pierwotną więź z przyrodą można odpowiedzieć na uniwersalne pytania i potrzeby, które jako twórczyni wykorzystuje w swych działaniach.


A co gdybyśmy musieli zacząć wszystko od-nowa. Gdybyśmy musieli porzucić dobrze znane nam miejsca i ludzi w poszukiwaniu bezpieczniejszej codzienności?

Obiekty prezentowane na wystawie „OD-NOWA” powstały z szacunku do świata, który nas otacza, z zachwytu nad doskonałością przyrody i lęku o jej, a tym samym, naszą przyszłość.

Oddaję się procesom twórczym wierząc, że ogień – żywioł przemiany, będący nieodłącznym elementem formowania szkła, staje się w przypadku prezentowanych obiektów alegorią zarówno zniszczenia jak i odrodzenia. Odbite na powierzchni szkła struktury oraz organiczne formy są dokumentacją tego, co uległo w jego płomieniach nieuchronnej destrukcji jednocześnie otwierając przestrzeń na nowe.

Justyna Żak


Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco
z wydarzeniami w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA